Víte, že „Genuine leather“ není kvalitní kůže?

Pod názvem „genuine leather“ (pravá kůže, někdy také „echt leder“) by si někdo mohl představit velmi kvalitní kůži, ale opak je často pravdou. Je to sice kůže, ale často je ořízlá o tu nejkvalitnější vrchní část - o takzvané „zrno“ (anglicky „grain“). Označení pro kvalitní kůži je totiž „Full grain“ (takovou kůži používám například já).

Nenechte se tedy nachytat a buďte informovaní, co vlastně kupujete.

Není neobvyklé, že „echt leder“ nebo „genuine leather“ je tenoučká vrstva štípenky (velmi nekvalitní kůže), natřená něčím, aby držela pohromadě a zbytek je vyplněn papírem. Někdy taky ne, ale přesto nejde o označení, podle kterého bychom se měli orientovat.

Následující obrázek dobře ukazuje jaká část kůže má jaké označení:

 

vrstvy_kuze

 

Jaké jsou rozdíly ve vlastnostech?

Full grain (pevná, nejkvalitnější)

Taková kůže nebyla broušena, aby byla zbavena nedokonalostí. Kráva, které se otřela o plot například získá na kůži škrábanec a takový škrábanec bude mít i výsledný výrobek. Nicméně „zrno“ (grain), tedy vlákna ve vrchní vrstvě dodávají kůži pevnost a díky tomu je odolná. Časem taková kůže získává svou patinu a je více odolná vůči vodě. Broušením se tedy o tyto vlastnosti přichází.

 

Top grain (stále velmi pevná)

Část vrchní vrsty je zde zbroušena, aby byly odstraněny nedokonalosti. Jde pořád o relativně kvalitní kůži, i když už s kompromisem mezi pevností a „vizuální dokonalostí“.

 

Genuine leather / Echt leather / Pravá kůže

Je co nejvíc zbroušena a upravena tak, aby to vypadalo co nejjednotnější a nejdokonaleji. Vrchní vrstva je často úplně odstraněna.

 

Štípenka

Kožená štípenka je vrstva kůže z nižších úrovní. Je to obvykle spodní vrstvu kůže nad masem.

Přirozený povrch štípané usně není tak hustý a tuhý (a kvalitní) jako "full grain" nebo "top grain". Proto se často používá k povrchovým úpravám z kůže.

 

Lepená kůže

Lze ji přirovnat k párkům. Jde vyrobena z kožených zbytků, které jsou jemně rozdrceny a spojeny dohromady pomocí polyuretanu nebo latexu. Množství kůže ve skutečné směsi se může značně lišit (od 10% do 90%).

 

Závěrem

Velkovýroby zkrátka nikdy nemohou být tak kvalitní, protože se snaží držet cenu co nejníže. Ve skutečnosti za levnější peněženku z velkých módních domů (čest výjimkám) dostanete ještě menší hodnotu a kvalitu, než byste chtěli.

Nákupem mnou vyrobené peněženky podpoříte lokálního řemeslníka, který vyrábí poctivě, ručně a z italských materiálů. U každé kůže mohu doložit výrobce. Například kůži Pueblo vyrábí Badalassi Carlo Tanery v Toskánsku. Nitě používám od firmy Euronitě SLAM vhodné především pro ruční šití.

 

banner-1